Čo sú vlastne raw potraviny

Čo sú vlastne raw potraviny

0 126

Slovo “raw” v preklade znamená “surové”. Základom raw food diéty resp. raw stravovania sú teda tepelne neupravované alebo inak nespracované surové potraviny. V dnešnej spoločnosti však táto definícia môže mať mnoho ďalších významov. V prípade raw stravovania teda hovoríme o čerstvých, prírodných, v ideálnom prípade organických potravinách. To znamená, že ovocie, zeleninu, orechy, semená, či zrná tepelne neupravujeme, ani ich nespracúvame akýmkoľvek iným spôsobom.

Ovocie, zeleninu, orechy a semená tepelne neupravujeme, ani ich nespracúvame iným spôsobom.

Takéto potraviny sú zároveň najvýživnejšie a najbezpečnejšie aké je vôbec možné konzumovať. Každé telo ich rozpozná ako jedlo ľahko stráviteľné bez vynaloženia nadmerného množstva energie. Úžitok z raw potravín alebo surovej stravy si môže dopriať každý z nás, najmä keď z nich odšťavením pripravíme džús alebo rozmixujeme do smoothies.

Povolené a zakázané spracovanie potravín

Raw diéta povoľuje spracovanie potravín varením či zahriatím do 47° C. Pasterizované, ožiarené, konzervované, zavárané, či potraviny striekané pesticídmi obsahujú prísady, ako sú MSG, BHA, BHT a nie sú teda pre organizmus vhodné. Mrazenie potravín je prijateľné, pretože väčšina raw potravín sa zamrazuje už 48 hodín po zbere, ale v niektorých prípadoch je mrazenie nevhodné. Mrazením sa totiž v potravinách poškodzuje vláknina, ktorá je pre ľudský organizmus dôležitá. Mrazené potraviny sú prijateľné iba vtedy, ak nemáte k dispozícii čerstvé potraviny v surovom stave.

Absolútne surová strava?

Podľa definície patria do skupiny surovej stravy aj mliečne výrobky, ryby, mäso, a pod., ale o niektorých z nich na tejto stránke nebudeme písať. Rovnako patria k raw potravinám aj niektoré ďalšie potraviny, ako sú napríklad zemiaky, ktoré sa síce smú jesť tepelne neupravené, ale nemusia chutiť lahodne. Dôležité ale je, aby ste si postupne do jedálnička pridávali stále viac a viac čerstvých potravín.

Je to len na vás!

Výhodou raw diéty je práve to, že je len na vás, aké surové resp. raw potraviny zjete a koľko z nich si do svojho jedálnička pridáte, či už doň budete zahŕňať mliečne výrobky, ryby či mäso.

Netýrajte sa!

Pokiaľ máte pocit, že potrebujete schudnúť nepreháňajte to s diétami. Výber diéty môže byť nesprávny a mnohokrát aj zbytočný. Tlak, ktorý na seba vytvárate vážnym obmedzením jedla, ktoré už naša tradičná “diétna mentalita” robí, má veľakrát v konečnom dôsledku opačný efekt.

Diéty nefungujú! Jednoducho žite naplno a jedzte zdravšie!

Prirodzený, zdravý životný štýl raw food stravovania vám nielenže zmení myslenie, vaše návyky, ale hlavne vás bude baviť! Keď začnete kombinovať surové potraviny a začnete postupne pridávať do svojho života viac prírodných, tepelne neupravených potravín, otvorí vám to možnosti, o ktorých ste možno ani netušili.

Vysvetlili sme vám, čo znamená raw stravovanie resp. surová strava. Poďme sa teda pozrieť na to, čo môžete pri raw diéte jesť. Ukážeme vám tie najlepšie jednoduché a chutné potraviny pre začiatok raw food stravovania.

PODOBNÉ ČLÁNKY

0 157

0 141

ŽIADNE KOMENTÁRE

Nechajte odkaz