Výhody raw diéty a konzumácie surových potravín

Výhody raw diéty a konzumácie surových potravín

0 430

Surová strava alebo raw food je jednoducho návratom k potravinám v prirodzenom stave. Výhod pri konzumácii surových “raw” potravín je mnoho – od jednoduchého prísunu energie, až po viditeľné zmeny na vašom tele.

 • trvalo udržateľná strata hmotnosti
 • krásna pleť a zdravé vlasy
 • zvýšená energia a výdrž
 • duševná a emocionálna rovnováha
 • zníženie chute na sladké

Raw food alebo surová strava taktiež pomáha pri liečbe drobných, ale aj život ohrozujúcich chorôb – ako sú napríklad akné, alergie, artritída, astma, rakovina, zápcha, diabetes, herpes, neplodnosť, príznaky menopauzy, obezita, problémy so štítnou žľazou, a ulceróznou kolitídou.

Raw diéta zmení váš život k lepšiemu.

OK, dosť o samotnom raw stravovaní. Pýtate sa, aké výhody má raw food resp. surová strava práve pre vás? Odpoveď je jednoduchá – raw diéta zmení váš život k lepšiemu – budete vyzerať lepšie, cítiť sa lepšie a navyše dokážete odvrátiť príznaky či dôsledky starnutia.

Raw food – surové potraviny a ich výhody pre zdravie

Pridajte si do svojho jedálnička viac surového ovocia a zeleniny a dokážete z jedla vyťažiť maximálnu výživu, ktorú vám ponúka. Dodáte tak bunkám potrebné živiny a zároveň z nich odstránite odpad – toxíny.

Živiny zo surových potravín sú dodávané do buniek prostredníctvom krvi, čo vedie aj k jej očisteniu a taktiež k ozdraveniu buniek. A to je jeden z cieľov raw diéty. Výživa vráti vašim bunkám ich plnohodnotné fungovanie. Vzhľadom k tomu, že surové potraviny sú ľahko stráviteľné, uvoľňujú energiu pre liečenie a čistenie tela – teda aj pre samotnú detoxikáciu.

Eliminácia (vylučovanie) je jednou z funkcií organizmu, ktorá zriedka kedy ostane dokončená. Koľko chodov jedla a občerstvenia za deň skonzumujete? Jeden? Dva? Tri alebo viac? A koľko krát cez deň idete vykonať veľkú potrebu?

Väčšina ľudí si myslí, že je normálne, ísť na toaletu jeden krát. Ale kde si myslíte, že sa všetky tie ostatné jedlá skrývajú? Surové potraviny urýchľujú vylučovanie a nepríjemnosti so zápchou sa stanú minulosťou. Zo začiatku môžete mať zvláštny pocit pokiaľ sa potrava bude z tela odstráňovať častejšie, ale pamätajte, že viac eliminácie je správne.

Totiž strava, ktorú telo nedokáže vylúčiť, sa ukladá v bunkách a stáva sa pre ne toxickým odpadom. Ľudský tráviaci systém nedokáže rozoznať varené alebo spracované potraviny ako potravu, takže to čo nemožno odstrániť vodou v nás ostáva ako toxín, kým naše telá neobjavia spôsob ako ich odstrániť. Uvedomte si však, že taká chvíľa nemusí nastať nikdy.

Všetok takýto odpad je základným zdrojom nadváhy v tele. Proces ukladania toxínov do buniek spôsobuje nervozitu a pocity nevyrovnanosti.

Ak je tento odpad až príliš toxický v oblasti okolo kĺbov, spôsobuje chorobu nazývanú artritída. V okolí pľúc, hovoríme o prechladnutí, chrípke, zápale pľúc, zápale priedušiek či astme. V oblasti okolo žalúdka môžu toxíny spôsobiť poruchy trávenia, pálenie záhy alebo vredy. Tieto toxíny môžu kdekoľvek v tele spôsobiť dokonca rakovinu.

Ochorenie neznamená len nedostatok zdravia. Takto oslabené bunky totiž nemôžu plniť svoju funkciu. Naše telo sa preto nenakazí, ale ochorenie získa z krivdy, ktorú sme mu spôsobili. Bunkám môžeme pomôcť práve konzumáciou surovej stravy, ktorá napomáha odplavovaniu toxínov a udržuje naše bunky čisté, zdravé a funkčné.

Surové potraviny a ich výhody pri chudnutí

Ľudia často po začiatku konzumácie surovej stravy, zaznamenávajú úbytok svojej váhy. Priemerný úbytok hmotnosti je približne 1,5 – 6 kilogramov za týždeň. Veľa z tohto úbytku je voda, ale neskôr pri konzumácii surového ovocia a zeleniny, bude toto chudnutie priamo z tuku, a to najmä ak k takejto strave pridáte nejaký pohyb (napríklad cvičenie). Vďaka raw food diéte vás čaká lepší životný štýl.

Ak zvládnete nahradiť varené a spracované potraviny viacerými surovými potravinami, môžete očakávať, že schudnete rýchlo, dôsledne, a vašu novú váhu si aj udržíte. Nehovoríme o ďalšej z neúčinných diét, hovoríme o zmene životného štýlu. Zo začiatku dokonca ide viac o priadávanie surového ovocia a zeleniny do svojho jedálnička, než o absolútny prechod na surovú stravu. To, že budete naďalej jesť rovnaké veci, ktoré vašu hmotnosť dostali až sem, je len cestou, ktorá vás dostane naspäť.

Surové potraviny a ich výhody pre krásu a zdravie

Okrem chudnutia, má konzumácia surovej stravy aj kozmetický prospech. Väčšina ľudí, najmä žien si všíma, že ich koža stráca opuchy (z nerozdelených tekutín, chorého tkaniva a tuku). Teraz majú tvárové kosti viditeľné a dostali sa k tomu, ako majú naozaj vyzerať. Aj vaše oči budú jasnejšie, vlasy lesklejšie a nechty silnejšie.

“Keď som sa konečne uvedomila, že kvalita mojej kože bola závislá na tom, čo som dala do môjho tela, a začala som jesť viac kvalitných potravín a menej nevyžiadanej pošty, moja koža sa stala mäkšia, pevnejšia a moje póry zmizli. “

Niektorí ľudia dokonca po nástupe naraw diétu hlásia menej sivých vlasov a stratu celulitídy.

Mnoho žien sa nespustí do konzumácie raw food resp. surových potravín pre dosiahnutie lepšieho zdravia, ale najmä kvoli kráse. Aj to je však dobrýdôvod, pretože budete naozaj vyzerať mladšie, krajšie a objavíte svoju skutočnú vitalitu. Vaša pokožka sa rozsvieti a bude vyžarovať jasnú pozitívnu energiu. S pomocou RAW diéty môžete jednoducho vyzerať lepšie!

Surové potraviny a ich výhody pre energiu a vytrvalosť

Telo sa bude vždy snažiť dostatočne distribuovať energiu pre tieto priority:

 • kľúčové funkcie, ako je dýchanie a obeh
 • svaly a orgány
 • trávenie (využíva najviac energie)
 • očista, eliminácia, imunita a odbúravanie tukov

Nášmu telu sa málokedy podarí dokončiť trávenie, nie to ešte čistenie, liečenie alebo stratu tuku. Stačí pritom jesť viac surových potravín a menej vareného jedla, čím znížite množstvo energie spotrebovanej na trávenie jedla. Získate taktiež viac energie a výdrže pri fyzickej aktivite a najmä na to čo potrebujete, alebo chcete robiť – napríklad baviť sa!

Surové potraviny a ich výhody pre duševné zdravie

V tomto prípade je vhodné použit celosvetovo známu vetu “ste to, čo jete”. Vzhľadom k tomu, že strava ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj myšlienky, predstavy, či dokonca sny. Surová strava obsahuje živiny, ktoré potrebuje mozog. Pamäť zostruje a koncentrácia sa zvyšuje. Získate duševnú vytrvalosť na dokončenie toho, čo musíte urobiť.

Surové potraviny a ich výhody pre emocionálnu rovnováhu

S väčším množstvom surových potravín, získate čisté telo, ktoré prispieva k jasnej mysli a lepšiemu emocionálnemu zdraviu. Taktiež u vás nastane zvýšenie pozitívneho myslenia, čo vedie k otvorenejšej mysli a optimistickému pohľadu na život. Surová strava taktiež vyhladzuje emocionálne vzostupy a pády, pretože upokojuje myseľ. Emocionálne búrky, ktorými trpí v súčastnosti mnoho ľudí, má taktiež na svedomí zlá strava a moderné chemické látky, ktoré sa nachádzajú v potravinách. Taktiež kofeín, ktorý sa zdá ako prebúdzalo, v skutočnosti môže spôsobovať nervozitu a agresivitu. Predstavte si preto, čo všetko môžu narobiť hormóny, pesticídy, či antibiotíká, ktoré dlhodobo prijímame v potrave, keď pre zmenu nálady stačí kofeín?

Victoria Boutenko, vo svojej knihe 12 krokov k surovej strave, hovorí, že keď budeme jesť pre stimuláciu a momentálnej potešenie, alebo zmeniť spôsob, akým sa cítime (miesto pre výživu), môžeme vypustiť našu vitalitu. Avšak, so surovou stravou, môžeme byť oslobodení od chute. Čo sa týka bývalých závislosťou, túžba odpadne. Behaviorálne problémy, ako sú depresie alebo hyperaktivita, môžu úplne zmiznúť. Mnohí ľudia zistili, že viac zelenej farby na ich tanieroch môže pomôcť znížiť teraz nekontrolovateľné chute a to už priebehu niekoľkých týždňov (v niektorých prípadoch dokonca v niekoľkých dňoch).

Niekoľko ďalších výhod raw food (surovej) stravy

 • Ušetríte peniaze, ktoré by ste minuli na spracovanie potravín, nezdravé potraviny a účty za lekársku starostlivosť.
 • Budete sa viac tešiť z najjednoduchších pokrmov – lebo prirodzená chuť je najlepšia.
 • Budete mať viac voľného času – už žiadne drhnutie mastných hrncov a panvíc. Vyčistenie mixéra a odšťavovača, je hračka.
 • Raw food stravovanie je lepšie aj pre životné prostredie. Pestovanie ovocia a zeleniny stojí menej nákladov, ako pestovanie obilia alebo staranie sa o dobytok.

Ako vidíte vidieť, na tejto planéte existuje množstvo surových potravin, ktoré nie sú dobré len pre vás, ale aj pre celú planétu.

PODOBNÉ ČLÁNKY

0 349

0 311

ŽIADNE KOMENTÁRE

Nechajte odkaz